Od powstania listopadowego, do pierwszych lat w II RP - we wtorek, 6 listopada, o godzinie 12.00, w sali posiedzeń Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, historycy przedstawią długą drogę łodzian do niepodległej ojczyzny. Konferencję organizują Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego i łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Program konferencji
12.10–12.30 dr hab. Jarosław Kita, prof. UŁ
Łodzianie wobec powstań narodowych XIX wieku
12.30–12.50 dr Kamil Piskała
Od pracowniczego protestu do politycznego upodmiotowienia i społecznej samoorganizacji. O rewolucji 1905 roku w Łodzi i niektórych jej konsekwencjach
12.50–13.10 dr hab. Jolanta Daszyńska, prof. UŁ
"Operacja Łódzka" jako droga do niepodległości
13.00–13.30 dr hab. Przemysław Waingertner, prof. UŁ
Narodziny i pierwsze lata niepodległości Łodzi po I wojnie światowej
13.30–14.00 dyskusja
Historycy UŁ o Niepodległej
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źrodłowy: WFH UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ