Uniwersytet Łódzki na 100-lecie niepodległości
Uniwersytet Łódzki na 100-lecie niepodległości

Jednym z listopadowych wydarzeń, nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości, będzie odsłonięcie tablicy pamięci poległych uczniów Szkoły Zgromadzenia Kupców (fot. archiwum UŁ)

Uniwersytet Łódzki na 100-lecie niepodległości

Uniwersytet Łódzki na wiele sposobów włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jesteśmy świadomi, że stanowimy część tego jubileuszu, poprzez niektóre miejsca i historie, związane z Uczelnią. W listopadzie, na zainteresowanych, czekają opowieści historyków, książki opisujące czasy walki o wolną Polskę i wydarzenia, które przypomną o tych, którzy w czasie tej walki stracili życie.

Łódzkie drogi do niepodległości

Od powstania listopadowego, do pierwszych lat w II RP - we wtorek, 6 listopada, o godzinie 12.00, w sali posiedzeń Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, historycy przedstawią długą drogę łodzian do niepodległej ojczyzny.

Walka o niepodległość po łódzku

Czytaj więcej

Przywracamy pamięć poległych

Uniwersytet Łódzki upamiętni 26 uczniów Szkoły Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 8 listopada, o godzinie 13:00, w budynku rektoratu UŁ. Tym samym budynku, w którym 100 lat temu mieściła się Szkoła. Tego samego dnia, o 17:00, koncert piosenek patriotycznych z epoki walki o niepodległość i występ grupy rekonstrukcyjnej.
Uczniowie ginęli za Polskę - tablica pamięci w UŁ

Uczniowie ginęli za Polskę - tablica pamięci w UŁ

Czytaj więcej

O Niepodległej w Empiku

Okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., pod kątem niekoniecznie zbieżnych interesów różnych grup, będą tematem szóstego wykładu w ramach comiesięcznego cyklu „Projekt wiedza – Uniwersytet Łódzki w Empiku”. Wygłosi go dr Marcin Szymański z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. 9 listopada (piątek), o godzinie 18:00, w Empiku (Manufaktura).

UŁ w Empiku - jak odzyskaliśmy niepodległość?

Czytaj więcej

Seria książek od WUŁ

Miłośnikom słowa pisanego polecamy nasze najnowsze publikacje. Serię wydawniczą 100 Lat Niepodległości zainicjowało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Archiwum Państwowym w Łodzi.

100 lat Niepodległości - seria WUŁ

Czytaj więcej

Niepodległa i jej prawo - konferencja na WPiA UŁ

Naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali wspólną opowieść o tym, jaka była droga do powstania systemu prawnego i państwowego II Rzeczpospolitej. „Niepodległa. Rozważania w 100. rocznicę odrodzenia suwerennego państwa polskiego” to praca opisująca formowanie się wszystkich najważniejszych instytucji państwowych po ponad 120 latach oficjalnego nieistnienia państwa. 19 listopada prawnicy zapraszają na konferencję naukową, podczas której będą omawiać najciekawsze wątki.
Jak rodziła się II RP? - książka uczonych WPiA UŁ

Jak rodziła się II RP? - książka uczonych WPiA UŁ

Czytaj więcej

Bohaterowie stulecia 

W przygotowaniu również nasz mini cykl, przedstawiający osobowości minionego stulecia, które wywarły największy wpływ na kształtowanie się Polski i polskości. Będzie o Piłsudskim, Sikorskim, Skłodowskiej-Curie...

Polecamy nasze wydarzenia i publikacje. Cały czas służymy pomocą w kontakcie z naszymi ekspertami, również w kontekście 100-lecia Niepodległej.
Jesteśmy świadomi, że UŁ stanowi część jubileuszu, poprzez niektóre miejsca i historie, związane z Uczelnią.

Jesteśmy świadomi, że UŁ stanowi część jubileuszu, poprzez niektóre miejsca i historie, związane z Uczelnią.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/ 

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.