Gość na Gwiazdkę - zaproś studenta na Wiglię
Gość na Gwiazdkę - zaproś studenta na Wiglię

„Gość na Gwiazdkę” to jedna z odsłon projektu University Diversity/Uniwersytet Różnorodny. W jego ramach studenci stają się miedzy innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. (fot. UŁ)

Gość na Gwiazdkę - zaproś studenta na Wiglię

Tradycja wigilijna nakazuje zostawić wolne miejsce przy stole dla wędrowca. Od trzech lat zachęcamy Państwa - pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, żeby nie poprzestawać na samym zwyczaju i zapraszać zagranicznych studentów na świąteczny posiłek. Idzie nam coraz lepiej, ale chętnych wciąż jest dużo więcej niż gospodarzy. Studentom z zagranicy po prostu Wigilia bardzo się podoba i wielu chciałoby wziąć w niej udział, zwłaszcza będąc bardzo daleko od swojego domu w czasie Świąt. Zgłoszenia można wysyłać na adres: karolina.adamiak@uni.lodz.pl lub iso@uni.lodz.pl, tel: 42 635 4790.

Coraz więcej gościnnych domów 

W okresie świątecznym wielu studentów, zwłaszcza ci z dalekich stron, nie może sobie pozwolić na podróż do domu. W czasie gdy Polacy spędzają czas wśród najbliższych, studenci spędzają go często w samotności, w opustoszałym akademiku. Dzięki akcji Gość na Gwiazdkę mają okazję zaznać rodzinnej, ciepłej atmosfery w naszych domach, cieszyć się i poznawać nasze najlepsze polskie tradycje.

W 2016 roku – podczas pierwszej edycji Gościa na gwiazdkę – Wigilię wspólnie z polskimi rodzinami spędziło 19 studentów z zagranicy. Rok później statystyki skoczyły w górę aż czterokrotnie! Ponad 50 polskich rodzin przyjęło u siebie prawie 90 studentów. Skąd wziął się taki sukces? Uważamy, że to po prostu zasługa obu stron – Polaków, którzy okazali się otwarci na „wędrowców” oraz samych studentów, którzy często po raz pierwszy brali udział w chrześcijańskich obchodach Bożego Narodzenia i niezwykle im się ta przygoda spodobała.

Przykład idzie zresztą z góry – Rektor Antoni Różalski i Prorektor Elżbieta Żądzińska Święta spędzili wspólnie z zaproszonymi studentami. Niektórzy z ubiegłorocznych gospodarzy przyjęli pod swój dach więcej niż jedną osobę. Zarówno nasi wykładowcy, jak i pracownicy administracji pokazali, że mają wielkie serca.

Wiglia 2017 - tak było

Po stronie gospodarzy wielka radość i satysfakcja…

- Spotkanie w ramach Programu Gość na gwiazdkę zorganizowaliśmy w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Gościliśmy studentkę z Kazachstanu, studiującą u nas filologię angielską. Był to rodzinny obiad, w którym uczestniczyła nie tylko cała moja najbliższa rodzina, ale i goście - siostry moja i mojej żony, które spędzały z nami święta. Wspominamy to spotkanie bardzo mile. Studentka z Kazachstanu była bardzo otwarta, opowiedziała o swojej rodzinie, uczelni i kraju. Rozmawialiśmy po angielsku, choć moja żona także po rosyjsku. Odnieśliśmy wrażenie, iż spotkanie bardzo jej się spodobało, nam również. Wszyscy orzekli, że jest to bardzo dobra forma zbliżenia międzynarodowego i w kolejnym roku chętnie w takim wydarzeniu wezmą udział – wspomina Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

- Nasi goście byli bardzo mili, ładnie śpiewali i zachwycali się Polską. Cóż za wspaniała wyrwa w czasie… dodam, że przeżyciem dla naszego 7-letniego syna Mateusza było zetknięcie się z dwoma językami Indii i dwoma alfabetami, bo poprosił gości o napisanie mu czegoś w ich językach… University Diversity – podsumowuje prof. Jarosław Płuciennik, którego rodzina przyjęła dwóch studentów z Indii.

- Moja rodzina najbardziej obawiała się braku znajomości języka angielskiego. Zupełnie niepotrzebnie, przecież większość studentów UŁ z zagranicy studiuje w języku polskim. Mama zastanawiała się „czy będzie im smakowało jedzenie, a co stanie się jeżeli nie nasza kuchnia im nie zasmakuje, głodni wyjdą, to nie wypada…”.  Było trochę obaw, ale rozwiały się w pierwszych minutach spotkania. Rodzinie tak spodobało się dzielenie podczas Wigilii, że na kolejny rok zdecydowaliśmy się zaprosić studenta z Bangladeszu  – relacjonuje Karolina Adamiak, pracująca w Biurze Współpracy z Zagranicą.

- Studenci zostali przez nas bardzo ciepło przyjęci, staraliśmy się aby czuli się jak w domu. Z owocnym skutkiem - na koniec wizyty było widać ich (jak i nasze) wzruszenie całą sytuacją. Również słowa gości, którzy z rozbrajająca szczerością przyznali, że przypominaliśmy im domową atmosferę, niczym u nich w rodzinnych stronach, sprawiły iż mogę z całą pewnością powiedzieć, że radość ze spotkania była dwustronna. Całym sercem zachęcam do przyjmowania zagranicznych studentów na święta - jest to świetna okazja do poznania innych kultur, zmienienia swojego poglądu na ludzi innych nacji. Uczucia, jakie towarzyszyły nam w trakcie spotkania a także po... tego nie da się opisać, to trzeba samemu doświadczyć – opowiada Aleksandra Kulesza, absolwentka UŁ, która przyjęła do siebie na Wigilię Sarę z Kazachstanu oraz Hakana z Turcji.

Podobnie było po stronie wigilijnych gości…

- Byłem ciekaw tej polskiej rodziny. To wręcz nie do opisania jak wspaniałe przeżycia czekały mnie na miejscu. Ani przez moment nie poczułem się obco i niekomfortowo. Traktowano mnie jak swoją rodzinę, a oprócz wspaniałego jedzenia czekał na mnie również prezent. To wieczne pióro, które będę zawsze trzymał na pamiątkę tej wizyty  – mówił Anas z Indii, zaproszony na Wigilię przez Pana Profesora Jarosława Płuciennika.

- Spotkałem jedną z najfajniejszych polskich rodzin. Małą, ale z wielkim sercem i ogromnym duchem gościnności – wspomina Brian z Zimbabwe, który był gościem u rodziny prof. Jakuba Kronenberga.

- To był najlepszy moment mojego pobytu w Polsce, bo wreszcie poczułem, że naprawdę poznaję polską kulturę. Grzybowa to jedna z najlepszych zup, jakie w życiu jadłem, że nie wspomnę o pierogach… – wspominał Abubakar z Ghany, którego na Wigilię zaprosił dr Michał Kobierecki.

Przyłączając się do akcji możecie Państwo stworzyć więcej takich pięknych wspomnień, zarówno dla członków Państwa rodzin, jak i dla studentów goszczących w naszej społeczności akademickiej.Przypomnijmy, że w akcji „Gość na gwiazdkę” mogą brać udział wszyscy pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego oraz studenci.

Jeśli ktoś chciałby spędzić Wigilię lub Święta Bożego Narodzenia w towarzystwie jednego lub kilku zagranicznych studentów, może się zgłosić do Biura Współpracy z Zagranicą UŁ (karolina.adamiak@uni.lodz.pl lub iso@uni.lodz.pl, tel: 42 635 4790).
Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. (fot. M. Andrzejewski, UŁ)

Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. (fot. M. Andrzejewski, UŁ)

Pięknie się różnimy

„Gość na Gwiazdkę” to jedna z odsłon projektu University Diversity/Uniwersytet Różnorodny. W jego ramach studenci stają się miedzy innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. Mogą również uczyć się języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.

Uniwersytet Łódzki kształci obecnie ponad 2400 zagranicznych studentów. Jedną z podstaw strategii Uczelni jest zwiększanie liczby studiujących w niej studentów zagranicznych i jednocześnie zapewnianie im coraz lepszych warunków pobytu w Łodzi. Nie dotyczy to wyłącznie oferty edukacyjnej, ale również poczucia integracji i codziennego wsparcia.

Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. Każdy z pracowników UŁ może być częścią tej misji. Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów!
Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów!

Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów!

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

źródło: BWZ UŁ

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Powiązane artykuły
Międzynarodowy weekend z UŁ

W tym roku około 1500 zagranicznych studentów przyjechało na zimowy semestr na Uniwersytet Łódzki. W ciągu całego roku akademickiego 2018/2019 będzie u nas studiować 2700 osób z kilku kontynentów. Jesienią witamy gości z zagranicy na wydziałach, ale również podczas Grilla na Rogach - imprezy integracyjnej, w której udział biorą setki młodych ludzi. Zapraszamy do ośrodka UŁ przy Rogowskiej 26, na spotkania w sobotę i niedzielę, w obu przypadkach początek o godzinie 14:00. 
Welcome to UŁ! - 2500 studentów z zagranicy

Tańce, śpiew, ale również ważne informacje o tym, jak żyć w Polsce – tak w największym skrócie minęły spotkania powitalne dla zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Jesienią zaczyna u nas naukę około 1500 osób. Ponad połowa z nich będzie tutaj minimum semestr, reszta spędzi na  UŁ cały rok akademicki. Na UŁ jest obecnie około 2500 studentów z kilku kontynentów.
Wróżebny i zaduszny charakter Wigilii

Jakie wróżby wykonywano dawniej podczas Wigilii? Dlaczego choinkę wieszano pod stropem czubkiem ku dołowi i określano „bożym drzewkiem”? Na czym polegały tzw. święte wieczory? Zapomniane świąteczne zwyczaje opisuje dr Damian Kasprzyk.
UŁ jednym z liderów programu Erasmus+

Narodowa Agencja programu Erasmus+ opublikowała najnowsze dane dotyczące osiągnięć uczelni realizujących mobilności Erasmus+ w ramach umów 2015. Uniwersytet Łódzki jest jednym z liderów w opublikowanych statystykach.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.