Śmiejący się rubasznie Święty Mikołaj, choinka obsypana śniegiem, dzwonki sań czy kolędy rozbrzmiewające już od połowy listopada wciąż są powszechnie wykorzystywane przez marki w celach sprzedażowych. Ta wykreowana cudowna atmosfera Świąt przenika nas budząc wspomnienia, sentymenty i wyzwalając niezliczone pokłady radości i nadziei. Świąteczny szał zakupów przecież trwa w najlepsze - komentuje dr Dominika Spychalska-Kaczorowska z Wydziału Zarządzania UŁ.
Polak na świątecznych zakupach
Największy budżet świąteczny planują osoby w wieku 35 - 44 lata, a co trzeci w tej grupie wyda na nadchodzące Święta nawet ponad 2000 zł. Co ciekawe, według danych Providenta, 47% Polaków planuje uszczuplić swoje oszczędności w tym celu, a 15% zorganizuje Święta za pożyczone pieniądze. Warto przy tym pamiętać, że to kwoty jedynie deklarowane i w 2017 roku co drugi Polak przyznał, że finalnie przekroczył zaplanowane wydatki świąteczne.
To obiecujący budżet, jaki Polacy mogą ostatecznie zostawić w sklepach czując magię nadchodzących Świąt. Tylko jak dotrzeć do klienta, który pragnie z roku na rok coraz więcej?
Przygoda, nie zakupy!
W efekcie to ona musi stać się częścią jego życia, wplatając się w praktykowane rytuały i wyznawane wartości, by chciał ją zauważyć. Widać to chociażby w emitowanych, w różnych kanałach, spotach reklamowych (odwołanie do rodziny, kolacji wigilijnej, wszechobecnej miłości i zrozumienia dla innych).
Ciekawym przykładem są również kalendarze adwentowe, których popularność rośnie z roku na rok. Zwyczaj pielęgnowany w rodzinach chrześcijańskich jako symbol odmierzania czasu nadejścia dnia narodzin Jezusa Chrystusa nabrał dzisiaj całkiem nowego wymiaru. Stał się narzędziem promocyjnym i sprzedażowym wielu marek, kojarzonym obecnie już nie tylko ze słodyczami, zwłaszcza dla dzieci, ale także z rynkiem kosmetyków czy produktów dla zwierząt (kalendarz adwentowy dla naszego kota czy hodowanego przez nas gryzonia).
Świąteczne żniwa
Inspirację stanowią dla nas informacje umieszczane przez marki w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych czy sklepach internetowych. W efekcie, aż 13% badanych przyznaje, że zakupów dokonuje w sposób spontaniczny (raport ZBP), co skłania marki do intensywnych działań ukierunkowanych na optymalizację zakupów impulsywnych zarówno w sklepach online, jak i tradycyjnych (niezliczone rabaty przedświąteczne, niewyczerpane okazje cenowe, nieprzeliczone drobne prezenty dodawane do zakupów, a także odpowiedni sposób ekspozycji, w tym w szczególności marek drogich, kojarzonych z luksusem).
PKO BP S.A. szacuje, że udział przychodów ze sprzedaży osiąganych przez marki w ostatnich trzech miesiącach roku sięga około 30-35% obrotów rocznych („Świąteczne wydatki Polaków 2018”). Kształtowanie satysfakcji klienta w okresie przedświątecznym to nie lada wyzwanie. Dobór właściwych treści, narzędzi i kanałów musi odzwierciedlać to czym naprawdę żyje klient. Tylko wtedy poczuje on, że marka jest godna jego uwagi i ma szansę spełnić jego pragnienia. Jak jednak odróżnić marki, które naprawdę są nami zainteresowane od tych, które jedynie wykorzystują chwyty stosowane od lat o tej porze roku ?
To też nie lada wyzwanie … dla klienta. Magia Świąt wciąż przecież trwa.
PKO BP S.A. szacuje, że udział przychodów ze sprzedaży osiąganych przez marki w ostatnich trzech miesiącach roku sięga około 30-35% obrotów rocznych.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/materiał źródłowy: dr Dominika Spychalska-Kaczorowska (Wydział Zarządzania UŁ)redakcja: Centrum Promocji UŁ