Co przyniesie Rok Świni? Czy Chińczycy wierzą w gusła? Kiedy Chińczycy mówią „nie”? Profesor Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ, opowie o Chinach w ośmiu zdaniach. Dlaczego w ośmiu? Tego dowiemy się 27 lutego (środa) o godz. 18.00, w Empiku w łódzkiej Manufakturze.
8 zdań o Chińczykach
kluski i ryż.
2. Chińczycy są z kręgu wysokokontekstowego i nie myślą precyzyjnie.
3. Chińczycy myślą długoterminowo, ale jest to myślenie utopijne.
4. Chińczycy nie mówią „nie”, bo chcą zachować twarz.
5. Chińczycy wierzą w magię liczb i są zabobonni.
6. Chińczycy pracują dla grupy odrzucając dobra i interesy jednostki.
7. Chińczycy wierzą w materializm i są pragmatyczni.
8. Chińczycy myślą synkretycznie, co pozwala im łączyć sprzeczności.
Prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, pracownik naukowy Katedry Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, stypendysta i stażysta, m.in. Chińskiej Akademii Nauk, znawca języka chińskiego, entuzjasta i niestrudzony promotor kultury chińskiej.

prof. Dominik Mierzejewski (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)
Projekt wiedza
W dobie fake newsów i samozwańczych ekspertów szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje się kluczowe. Przeciwdziałanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagają się obecnie media i nauka, stanowi obowiązek każdej instytucji dysponującej specjalistami. Uniwersytet Łódzki od dłuższego czasu zapewnia prostszy dostęp do różnorodnej wiedzy za pośrednictwem publikowanych materiałów.
Uczelnia coraz bardziej otwiera się na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerzać swoje horyzonty, jak również weryfikować poprawność zasłyszanych informacji.
Do dyspozycji odbiorców oddaliśmy już cykl Komentarze UŁ, w którym eksperci wyjaśniają rzeczywistość lub oceniają fachowo ciekawe zjawiska.
Formę komentarzowej „wiedzy w pigułce” uzupełniają poszerzone nagrania audio dla tych, którzy w wolnym czasie lubią szczegółowo zgłębiać zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ścisłych. Podcasty UŁ, bo o nich mowa, zawierają najciekawsze wykłady wygłaszane przez naszych naukowców i zagranicznych prelegentów.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: prof. Dominik Mierzejewski
redakcja: Centrum Promocji UŁ