Dr Anna Wieczorek-Błauż, z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemii UŁ, odbędzie roczny staż na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii Będzie tam opisywać i określać dokładny mechanizm działania nowych metaloorganicznych pochodnych popularnego leku przeciwnowotworowego o nazwie paklitaxel. Wyjazd jest realizowany w ramach Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Wyścig z nowotworem
Badania nad tego typu związkami są niezwykle istotne, pod kątem projektowania leków umożliwiających ograniczenie klinicznego znaczenia zjawiska oporności wielolekowej, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów społecznych i ekonomicznych terapii przeciwnowotworowej.
Projekt dr Anny Wieczorek-Błauż dofinansowany z programu Bekkera zakłada, że obecność atomu metalu doprowadzi do zmiany aktywności związków biologicznie czynnych, ponieważ może on istnieć w różnych stopniach utlenienia i tworzyć nowe – niespotykane dla związków organicznych – oddziaływania z białkami.
Nadzieja w nowych związkach
Ostania część projektu skupi się na badaniach stabilności i metabolizmu koniugatów paklitakselu w obecności aminokwasów i białek (np. albumina w surowicy krwi) oraz określaniu korelacji aktywność vs akumulacja metalu (koniugatu) w komórkach rakowych. Próbki będą analizowane różnymi metodami, które obejmować będą spektroskopię NMR, spektrometrią mas (ESI-MS, ICP-MS) połączoną z metodami separacyjnymi (LC, elektroforeza kapilarna).
Wszystkie te badania mają na celu zaprojektowanie związku, który będzie aktywny w stosunku do linii nowotworowych opornych na działanie chemoterapeutyków z grupy taksanów, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem.
- Modyfikacja wspomnianych związków jest jednym z głównych nurtów badań, nad którym pracujemy w zespole dr hab. Damiana Plażuka, prof. UŁ. Naszym zadaniem jest wprowadzenie metallocenu do cząsteczki modulatora polimeryzacji i depolimeryzacji białkowych elementów składowych mikrotubul – cząsteczek tubuliny – co powinno doprowadzić do zakłócenia procesu podziału i, w konsekwencji, do wzmożenia aktywności antyproliferacyjnej danego modulatora – opowiada stypendystka.
- Rozszerzeniem badań nad metaloorganicznymi modulatorami tubuliny – taksanami - jest właśnie projekt „Synthesis and biological activity of ruthenium arene - bioconjugates with paclitaxel”, który będzie wykonywany w grupie prof. Christiana Hartingera – specjalisty w opracowywaniu metaloorganicznych związków przeciwnowotworowych oraz badaniach ich zachowaniu w środowisku biologicznym przy użyciu technik analitycznych – dodaje dr Anna Wieczorek-Błauż.
Większa mobilność polskiej nauki
Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy pozwolą im na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, nawiązanie z nimi długofalowej współpracy oraz na realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy. Młodszym naukowcom program stworzy także szansę realizacji wartościowych staży podoktorskich.Spośród 519 wniosków zgłoszonych do konkursu stypendia w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych otrzymało 156 najlepszych wnioskodawców.
W grupie wyłonionych do finansowania wniosków największą część stanowiły projekty obejmujące nauki przyrodnicze (68), społeczne (37) oraz nauki inżynieryjne i techniczne (32). Z kolei cieszące się największą popularnością kierunki wyjazdów to Stany Zjednoczone (41), Niemcy (21), Wielka Brytania (16), Włochy (12) i Australia (11).
Jednym z wyzwań współczesnej nauki jest poszukiwanie związków, które są niezbędne do przezwyciężenia ograniczeń obecnych metod leczenia.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: Dr Anna Wieczorek-Błauż; Wydział Chemii UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ