Pracował tutaj pierwszy rektor UŁ - prof. Tadeusz Kotarbiński - oraz wielu wykładowców, którzy tworzyli historię i struktury łódzkiej uczelni. Dr Adrianna Szczerba z Instytutu Archeologii UŁ zbadała najciekawsze wątki historii bez mała stuletniego budynku przy Uniwersyteckiej 3. "Dom uczonych..." ukazała się nakładem Wydawnictwa UŁ.
Serce Uniwersytetu
- „Uniwersytecka 3” od samego początku zajmowała szczególne miejsce na mapie akademickiej Łodzi – wobec trudności lokalowych UŁ mieściło się tu po wojnie wiele katedr i instytutów, organizowano sale wykładowe i seminaryjne - wyjaśnia autorka książki.
Mieszkali tutaj (lub pracowali) uczeni, którzy stworzyli Uniwersytet Łódzki. Byli to m.in. rektorzy Teodor Vieweger, Tadeusz Kotarbiński, Józef Chałasiński, Jan Szczepański, oraz profesorowie: (socjologowie) Maria Ossowska, Stanisław Ossowski; Helena Radlińska (twórczyni pedagogiki społecznej w Polsce); Aleksander Kamiński (pisarz, pedagog i działacz harcerski); Kazimiera Zawistowicz-Adamska (założycielka „łódzkiej szkoły etnografii społecznej”); Mieczysław Wallis (filozof i historyk sztuki, założyciel pierwszej w Polsce Katedry Estetyki na UŁ); Natalia Gąsiorowska-Grabowska (założycielka Instytut Historii UŁ); Jan Muszkowski (założyciel pierwszej w Polsce Katedry Bibliotekoznawstwa na UŁ); Marian Grotkowski (założyciel Katedry Fizyki Eksperymentalnej na UŁ); Anna i Józef Chrząszczewscy (chemicy); Stefan Truchim (historyk kultury, oświaty i szkolnictwa).
- Dom uczonych przy ul. Uniwersyteckiej 3 jest interesującym miejscem również z punktu widzenia przekształceń samej uczelni – jak w soczewce widać w nim bowiem wzloty i upadki Uniwersytetu Łódzkiego w czasach PRL-u - mówi dr Adrianna Szczerba.
W książce „Dom uczonych….” czytelnik odnajdzie zatem opowieść o powikłanych losach uczonych – mieszkańców kamienicy przy ul. Uniwersyteckiej 3 w powojennej Polsce, a także o trudnościach w tworzeniu środowiska naukowego w mieście robotniczym bez tradycji akademickich, jakim była Łódź.

"Dom uczonych"ukaże się nakładem WUŁ w połowie lutego 2019 r.
Dlaczego Uniwersytecka 3?
- W 2008 roku Instytut Archeologii UŁ, którego jestem pracownicą, przeprowadził się na Uniwersytecką 3 – obecnie jego siedziba znajduje się przy ul. Narutowicza 65, w dawnym rektoracie. Kilka lat później śp. Pan Profesor Leszek Kajzer, kierownik mojej katedry, zaproponował mi, abym zgłębiła dzieje „Uniwersyteckiej 3”, a w szczególności podjęła próbę odtworzenia jej sytuacji lokatorskiej po 1945 roku - mówi autorka.
Efektem szeroko zakrojonej kwerendy jest książka pt. „Dom uczonych. Kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 3 w Łodzi w latach 1945 – 2017”, której premiera planowana jest na styczeń 2019 roku.
Mieszkali tutaj (lub pracowali) uczeni, którzy stworzyli Uniwersytet Łódzki... (fot. archiwum UŁ)
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: dr Adrianna Szczerba, Wydawnictwo UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ