Studenci II roku filozofii Uniwersytetu Łódzkiego zmierzą się w debacie oksfordzkiej, której temat jest niezwykle delikatny i aktualny zarazem. 4 czerwca, o godzinie 12.00, w auli im. prof. Lazari-Pawłowskiej (ul. W. Lindleya 3) rozpocznie się pojedynek na argumenty pt. „Do prawa polskiego należy wprowadzić kategorię trzeciej płci”.
Problem ważny i delikatny
Starcie się argumentów różnych stron może zatem znacząco wpłynąć na ustalenie ostatecznego kształtu regulacji prawnej w tym zakresie.Serdecznie zapraszamy na debatę, w której przeszłość i tradycja mieszają się z teraźniejszością i nowoczesnością!
Czym są debaty oksfordzkie? Ich historia sięga roku 1860. Wtedy to odbył się pierwszy tego typu spektakl dotyczący sporu między kreacjonistami i ewolucjonistami. Emocje sięgały zenitu, a jeden z uczestników na sugestię, iż człowiek pochodzi od małpy, w gniewie rzucił „Chyba Pan…”. Blisko 160 lat później debaty oksfordzkie (już z bardzo rzadkim używaniem argumentacji ad hominem) stały się ważną częścią kształtowania opinii publicznej. Poruszane kwestie nierzadko są kontrowersyjne i potrafią wzbudzić wiele emocji.
Istotnym aspektem debat oksfordzkich jest teatralność. Ich formuła jest ściśle sformalizowana, a sam przebieg przypomina nieco przedstawienie. Uczestnicy podzieleni są na dwa zespoły (propozycja – broniąca tezy debaty oraz opozycja – ową tezę „atakująca”). Pod czujnym okiem Marszałka udzielane są głosy kolejnym mówcom z obu stron, którzy nie mogą przekroczyć wyznaczonych ograniczeń czasowych…
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: dr Bartosz Kałużny, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ