Uniwersytet Łódzki z czterema nowymi grantami naukowymi - po dwa dla naszych etnologów i filologów. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 2 września ogłosił wyniki konkursu „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych” na finansowanie badań, ekspertyz i analiz dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Spojrzenie etnologów
Pierwszy projekt to (Nie)widoczni: niepełnosprawność i choroba w doświadczeniu osób w kryzysie bezdomności przebywających w instytucjach pomocy. Perspektywa antropologii kulturowej w badaniu podwójnego wykluczenia. Kierownikiem jest prof. UŁ dr hab. Inga Kuźma, natomiast wykonawcą dr Alicja Piotrowska.
Drugi projekt - Obniżona sprawność komunikowania się a studia i praca w szkole wyższej. Etnograficzne badania nad sytuacją osób jąkających się - kierowany jest przez dra Sebastiana Latochę.
Ważne kwestie dla filologów
- Analiza narracji konwersacyjnej jako metoda badania tożsamości społecznej kobiet z zespołem Turnera pod kierownictwem dr hab. Kamili Ciepieli
oraz
- Na styku kulturowych studiów o niepełnosprawności i ekokrytyki: niepełnosprawność i bioróżnorodność w wybranych tekstach kultury pod kierownictwem dr Katarzyny Ojrzyńskiej.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sfinansuje 11 projektów badawczych z całej Polski, w tym cztery z Uniwersytetu Łódzkiego. Misją PFRON jest tworzenie warunków ułatwiających Osobom z Niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: Wydział Filozoficzno-Historyczny, Wydział Filologiczny
Redakcja: Centrum Promocji UŁ