Badacze, którzy zajmują się najnowszymi dziejami i współczesnością, wykazują niesłabnące zainteresowanie losami Polaków w Rosji i w ZSRR. Jest to jeden z powodów, dla którego naukowcy z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ organizują drugą konferencję naukową pod hasłem „Losy Polaków na Wschodzie”. Tym razem tematami przewodnimi będą rozmaite ruchy migracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem dróg powrotnych do ojczyzny. Eksperci spotkają się w dniach 14-15 listopada 2019 r. w Instytucie Historii UŁ.
Migracje Polaków w Rosji i w ZSRR
Podczas konferencji naukowcy planują podjąć istotne zagadnienia, w tym: migracje ludności polskiej na obszarze Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego, podróże dziewiętnastowiecznych zesłańców, przebieg deportacji i zsyłki, repatriacja i przyjazdy ze Wschodu (od XIX w., poprzez dwudziestolecie międzywojenne, okres PRL, po III Rzeczpospolitą), przesiedlenia ludności polskiej z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej, nielegalne przekroczenia granicy, ucieczki z zesłania, łagrów i z więzień, osadnictwo przybyłych ze Wschodu oraz działalność Państwowego Urzędu Repatriacyjnego jak również innych instytucji zajmujących się repatriacją i przesiedleniem.
Zgłoszenia uczestnictwa
O zakwalifikowaniu tematów wystąpień powiadomimy do 20 października 2019 r. Opłatę konferencyjną (300 zł) prosimy wpłacić na konto 42 1240 3028 1111 0010 9045 6409 do 31 października 2019 r. z dopiskiem: Losy Polaków na Wschodzie. Obejmuje ona koszty: obiadów, serwisów kawowych podczas przerw, materiałów konferencyjnych, uroczystej kolacji oraz wydania recenzowanej i punktowanej publikacji.
Konferencja odbędzie się w gmachu Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego (Instytut Historii UŁ, ul. A. Kamińskiego 27a w Łodzi). Organizatorzy nie zapewniają noclegu, służą jednak pomocą w znalezieniu hotelu w dogodnej lokalizacji.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
tekst źródłowy: Wydział Filozoficzno- Historyczny UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ