Badaczki z UŁ przeanalizują doświadczenia osób doznających podwójnego wykluczenia – niepełnosprawnych i zarazem bezdomnych. W ramach prowadzonych badań, profesor Inga Kuźma i doktor Alicja Piotrowska z Centrum Innowacji Społecznych UŁ, uwzględnią sposoby radzenia sobie przez osoby dotknięte tymi problemami oraz kontekst określonej przestrzeni życia, gdzie ważną rolę odgrywają także instytucje pomocowe i wpływ otoczenia zewnętrznego. Projekt jest finansowany z PFRON.
Podwójna stygmatyzacja
Dr Alicja Piotrowska dodaje:
- Obie powyższe kwestie chcemy zbadać przy współuczestnictwie samych badanych. Traktujemy ich jako insiderów - dzięki zastosowaniu przez nich autoobserwacji i autorefleksji (wywołanej dzięki technice wywiadów intensywnych-pogłębionych, do których wytyczne wypracujemy wspólnie z badanymi na podstawie pytań problemowych) i wykorzystaniu techniki mapy mentalnej. Kontekst przestrzenny jest ważny z racji wyboru badanych mieszkających w placówkach pomocowych oraz wpływu tego typu przestrzeni na autopostrzeganie.
Do badań zostaną zaproszeni mieszkańcy i mieszkanki całodobowych placówek adresowanych do osób w kryzysie bezdomności w Łodzi. Grupa ta będzie złożona z maks. 6 osób, zachowując ich zróżnicowanie płciowe, wiekowe, różny okres przebywania w instytucjach oraz rodzaj niepełnosprawności lub choroby.
Nowatorski charakter badań
- Perspektywę insiderów poznamy dzięki przeprowadzeniu wywiadów intensywnych-pogłębionych, których scenariusz będzie współtworzony przez badanych. W procesie badawczym zarówno insiderzy, jak i badacze przybywający z zewnątrz (outsiderzy) będą współtworzyć sytuację badawczą, w której kryteria, pojęcia, interpretacje wypracowane są wspólnie, czyli w oparciu o doświadczenie insiderów traktowanych jako ekspertów od swojego życia i użytkowanej przestrzeni. Ich refleksja traktowana będzie równorzędnie z wiedzą badaczy zawodowych – komentuje dr Piotrowska.
Mapy mentalne insiderów
- Autorska metoda badań planowana do zastosowania w projekcie łączy zatem techniki charakterystyczne dla etnologii, które pozwalają wydobyć rodzaj i sens doświadczeń jednostek należących do grupy podwójnie (auto)wykluczonej przy ich współudziale, w połączeniu z techniką map mentalnych. Dzięki podejściu jakościowemu, badanie pozwoli na wgląd „od środka” do określonego rodzaju świata przeżywanego – podsumowuje prof. Kuźma.
Projekt „(Nie)widoczni: niepełnosprawność i choroba w doświadczeniu osób w kryzysie bezdomności przebywających w instytucjach pomocy. Perspektywa antropologii kulturowej w badaniu podwójnego wykluczenia”, realizowany jest w ramach konkursu „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych” organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON sfinansuje jeszcze trzy inne projekty z Uniwersytetu Łódzkiego.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: prof. Inga Kuźma, dr Alicja Piotrowska, Centrum Innowacji Społecznych UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ