Na tereny północnej Syrii kontrolowane przez Kurdów ruszyło tureckie lotnictwo wspierane przez ostrzał artyleryjski. Zaledwie kilka dni wcześniej prezydent USA Donald Trump ogłosił odwrót amerykańskich wojsk z Syrii. W skomplikowaną sytuację w regionie wprowadza Aleksandra Spancerska, doktorantka z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.
Aleksandra Spancerska, WSMiP
"Jeśli Turcja zaatakuje, zniszczymy ich gospodarkę"
Zapowiedź Białego Domu o wycofaniu wojsk amerykańskich została jednak szeroko interpretowana jako zielone światło dla zbliżającej się ofensywy Ankary przeciwko siłom kurdyjskim, sprzymierzonym ze Stanami Zjednoczonymi w walce przeciwko siłom ISIS.
Operacja "Krynica Pokoju"
Celem są kurdyjskie siły na północy Syrii. Ankara uważa kurdyjską YPG za organizację terrorystyczną. YPG stanowią główny trzon Syryjskich Sił Demokratycznych wspieranych przez USA, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów w tym kraju.
Są ofiary w ludziach
9 października 2019 r. wojska tureckie rozpoczęły operację lądową.
Ludność cywilna w popłochu ucieka z zagrożonych terenów. Do tej pory Turcja zbombardowała 181 pozycji kurdyjskich, uznawanych przez nich za komórki terrorystyczne. Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w wyniku inwazji tureckiej do tej pory mogło zginąć co najmniej jedenaście osób, w tym co najmniej ośmioro cywilów.
Powód inwazji tureckiej w Syrii
Turcja grozi, że w przypadku braku akceptacji dla swoich działań i wsparcia finansowego ze strony UE może posunąć się do zaniechań w kontroli nad przepływami ludności lub wręcz do jej stymulacji, co może skutkować nową odsłoną kryzysu migracyjnego w Europie.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
redakcja: Centrum Promocji UŁ