Prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska – powołała zespół antykryzysowy. Celem jego prac jest zminimalizowanie skutków kryzysu gospodarczego, który może nastąpić wskutek pandemii. W zespole zasiada m.in. prof. Robert Kozielski – dyrektor PAM Center Wydziału Zarządzania UŁ. Ekspert tym samym wykorzysta swoje wieloletnie naukowe doświadczenie, pomagając miastu i regionowi.
Pakiet antykryzysowy
– Dzisiaj główne wysiłki Miasta idą w kierunku wsparcia oraz działań, które będą „amortyzowały” straty oraz ochronią mieszkańców – tych najsłabszych, ale również firmy, organizacje i instytucje społeczne. Obok tych działań nasz zespół powinien już dzisiaj wypracować takie rozwiązania oraz mechanizmy, które pozwolą w okresie „po koronawirusie” skrócić do minimum czas powrotu do normalności, choć ta normalność będzie już inna – wskazuje prof. Robert Kozielski z PAM Center UŁ.
Kierunki działań
- Identyfikacja firm, branż w regionie, które będą najbardziej poszkodowane (gastronomia, odzieżówka, handel, sport, rozrywka, rekreacja itp.) – kontakt z nimi i wypracowywanie sposobu działania,
- Identyfikacja wolnych, dostępnych zasobów, jakie mogą być uruchomione w celu pobudzania impulsów rozwojowych,
- Zakotwiczenie impulsów rozwojowych w małych społecznościach – wiele inicjatyw, które pobudzają do działania, angażują, ale także dają szanse na rozwój ekonomiczny,
- Udrażnianie dostępu do zasobów – finansowych (środki instytucji finansowych – banki, fundusze miejskie, fundusze europejskie, inwestorzy itp.), ale także pracowników, surowców, infrastruktury, technologii itp.,
- Inwestycje miejskie – pobudzenie gospodarki poprzez realizację zamówień publicznych,
- Współpraca sfery publicznej (miasto, region, władze samorządowe), prywatnej (biznes), społecznej (NGO’s) – wspólne projekty miejskie czy regionalne, aplikowanie po środki infrastrukturalne.
Polsko-amerykańskie doświadczenie
Międzynarodowe doświadczenie prof. Roberta Kozielskiego w realizacji projektów menadżerskich będzie kluczowym elementem łódzkiego zespołu antykryzysowego. Uniwersytet Łódzki nie pozostaje bowiem obojętny na bieżące wydarzenia. Eksperci Uczelni chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy, które mogą pomóc miastu oraz jego mieszkańcom.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst źródłowy: PAM Center UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ