Niedawno media obiegła informacja o statku szpitalnym, zacumowanym u brzegów Nowego Jorku. Ma on wspierać amerykańskie służby w walce z COVID-19. Nie jest to jednak pierwsza tego typu jednostka wykorzystywana do ratowania zdrowia i życia. Dr Mateusz Piątkowski (WPiA UŁ) – ekspert w zakresie prawa międzynarodowego – przybliża zadania, historię oraz konteksty polityczne powstania pierwszych tego typu okrętów.
Definicja
Są one zbudowane lub zmodernizowane wyłącznie w celu niesienia pomocy chorym i rannym. Mają również charakterystyczny wygląd, odróżniający je od innych jednostek.
Statki szpitalne nie mogą być wykorzystywane w celach wojskowych. Ich jednym zadaniem jest bowiem realizowanie celów medycznych. Zabezpiecza je to przed ewentualnym atakiem. Trzeba bowiem pamiętać, że te okręty realizują swoje zadania głównie w czasie konfliktów zbrojnych.
Geneza
Cechy
- są zbudowane lub urządzone wyłącznie w celu pomocy chorym, rannym lub rozbitkom,
- nazwa okrętu musi być zakomunikowana wszystkim walczącym,
- okręty szpitalne niewojskowe muszą podawać swoją nazwę,
- zakaz wykorzystywania w celach wojskowych,
- białe malowanie oraz nałożone oznaczenia Czerwonego Krzyża.
Kontrowersje
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst źródłowy: WPiA UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ