Dostęp do sprawdzonych komunikatów i komentarzy eksperckich to kwestia kluczowa w dobie internetu i pandemii. Połączenie tych dwóch ostatnich tworzy szczególnie dobre warunki do powstawania fake newsów i nierzetelnych artykułów. „Dlatego, szczególnie teraz, tak wielką rolę odgrywa rozpowszechnianie treści pochodzących od godnych zaufania autorytetów, w tym wypadku naukowców – zauważa dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego. Tę tezę popierają wszyscy nasi badacze. Zapraszamy do współpracy media – pomożemy znaleźć właściwą osobę do Państwa tematu lub zainspirujemy do tematów nowych. Poniżej nasze kanały informacji i kontakty.
Badacze z University of East Anglia ostrzegają również, że odbiorcy o wiele chętniej dzielą się niesprawdzonymi informacjami dotyczącymi pandemii na swoich social mediach niż oficjalnymi komunikatami WHO czy NHS. Skutkiem tego są pogłębiające się nieostrożne zachowania, narastająca panika oraz wzrost liczby zachorowań.
- W świetle takich informacji niezwykle ważne jest przeciwdziałanie, posługiwanie się sprawdzonymi źródłami, zachęcanie do zapoznawania się z komentarzami autorstwa uznanych ekspertów i naukowców – podkreśla dr Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego. – Zarówno samopoczucie, jak i zdrowie odbiorców treści zależy od działań, które mają na celu propagowanie istotnych, konkretnych i popartych dowodami komunikatów. Można powiedzieć, że walka z dezinformacją i „epidemią strachu” to na tę chwilę jeden z najważniejszych egzaminów, przed jakim stanęliśmy w obecnych czasach.
Promocja nauki i doświadczonych naukowców to jeden z najważniejszych elementów polityki komunikacyjnej uczelni. Wypowiedzi eksperckie dotyczące różnych obszarów ekspertyzy ukazują się w kanałach uczelni przez cały rok, regularnie dostarczając odbiorcom rzetelnych informacji.
Można się również do nas zgłosić samodzielnie, gdy poszukiwany jest komentarz do aktualnego zagadnienia lub trzeba zweryfikować informacje. Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst: Centrum Promocji UŁ