17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Są to zjawiska katastrofalne, których intensywność w ostatnich latach wzrasta z powodu globalnego ocieplenia. Celem powołania tego dnia było zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania pustynnieniu i ochrony przed skutkami suszy. O tym czym jest susza, jej rodzajach i konsekwencjach opowiada Paweł Jarosiewicz, doktorant w Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej na Uniwersytecie Łódzkim. Jakie są prognozy dla świata, jak każdy z nas może przeciwdziałać suszy i pustynnieniu, czym jest ślad wodny? Wzbogaćmy swoją wiedzę!
Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna susza dotyka ponad 55 mln. ludzi na świecie każdego roku. Zagraża ona źródłom utrzymania, zwiększa ryzyko chorób i śmierci oraz napędza masową migrację. Dodatkowo na niedobór wody cierpi 40 % światowej populacji. Przewiduje się, że nawet 700 mln. ludzi do roku 2030 jest zagrożonych koniecznością migracji.
Paweł Jarosiewicz, WBiOŚ UŁ
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/